Mrkvičkový týden

denně chroupá mrkvičku.
Je to zdravé na oči,
s rýmou také zatočí.

Od pondělí 10. října probíhal v naší školce MRKVIČKOVÝ TÝDEN. Společně jsme zkoumali, jak mrkvička vypadá, jaké má vlastnosti, jakou má chuť, čím je nám prospěšná. Namalovali jsme si ji, vymodelovali, vyrobili z mačkaného papíru. Ochutnali jsme mrkvičku nastrouhanou, uvařili jsme si z ní výbornou polévku, vyzkoušeli jsme, jak je šťavnatá při výrobě mrkvovo-jablečného džusu a ochutnali jsme i dobroty z ní upečené. Některé nám přinesly z domu maminky a některé jsme si vyrobili vlastnoručně. A opravdu jsme si pochutnali.

Děkujeme všem rodičům, kteří se spolu s námi do mrkvičkového týdne zapojili.

Zde vám přinášíme několik receptů:

Mrkvové šátečky – od Justýnky Vorálkové
250 g mouky
150 g másla
200 g nastrouhané mrkve
½ prášku do pečiva
Marmeláda
Cukr na posypání
Mouka na podsypání těsta

Mouku, máslo, mrkev a prášek do pečiva uhněteme v těsto a za vydatného podsypávání vyválíme
2-3 mm silný plát do tvaru čtverce. Ten rozkrájíme na čtverečky 5×5 cm, vložíme marmeládu a spojíme rohy do šátečku. Pečeme v troubě 180⁰C asi 25 minut. Pocukrujeme.

Mrkvové sušenky – od Honzíka Šavary
200 g mrkve
200 g hladké mouky
100 g rozpuštěného másla
50 g cukru
½ prášku do pečiva

Mrkvové šátečky – od Berušek
19 dkg hladké mouky
19 dkg hrubé mouky
15 dkg jemně nastrouhané mrkve
1 Hera
1 prášek do pečiva
povidla na naplnění
mletý cukr a 1 vanilkový cukr na posypání

Zpracujeme těsto, vyválíme, tvořítkem na taštičky vykrájíme, naplníme povidly a vytvoříme taštičku. Pečeme při 180°C asi 30 minut. Ještě teplé obalíme ve směsi mletého a vanilkového cukru.

Mrkvové šátečky – od Ježečků
400 g polohrubé mouky
280 g jemně nastrouhané mrkve
250 g másla nebo tuku
1 prášek do pečiva
1 vanilkový cukr
1 vejce
meruňková marmeláda

Mouku, cukr, tuk, prášek do pečiva a mrkev smícháme a vypracujeme tuhé těsto. Z těsta vyválíme placku ze které vykrajujeme kolečka. Na každé kolečko poklademe lžičku marmelády, přeložíme napůl a okraje k sobě přitiskneme pomocí vidličky. Pečeme při 180°C asi 30 minut. Upečené šátečky pocukrujeme.

Mrkvový dort (buchta) – od Motýlků
250 g najemno nastrouhané mrkve
250 g polohrubé mouky
2/3 prášku do pečiva – rozmíchat v mouce
140g mletého cukru
3 vejce
5 lžic oleje
5 lžic vlažné vody

Oddělíme si žloutky od bílků. Žloutky vyšleháme s cukrem, přidáme po částech střídavě vodu a olej. Lehce vmícháme mouku, strouhanou mrkvičku a na závěr sníh z bílků vyšlehaný se lžící cukru. Vlijeme do dortové formy nebo pekáčku. Pečeme asi 35 – 40 minut zpočátku na 180°C, pak zmírníme na 160°C. Vychladlý dort můžeme nazdobit citronovou polevou.

Mrkvičkový týden