Koutek živé přírody

květen 2019

Do třídy jsme dětem pořídili živý koutek. Máme šneky africké; africká achatina velká (Achatina Achatina), největší suchozemský šnek může mít ulitu velkou až 30 centimetrů. Děti se o ně učí pečovat. Krmí je zeleninou, salátem nebo některým ovocem. Pozorují je při koupání. Šneci jak je vidno, milují vodu. Celkem máme 7 šneků, čtyři přinesla paní učitelka, tři nám darovala i se sépiovou kostí a substrátem maminka Katušky. Ta nám vysvětlila, jak o šneky správně pečovat. Dětem se koutek líbí, každou chvilku šneky pozorují.

Děkujeme mamince Katky za spolupráci.

K životu toho moc nepotřebují

V zajetí ale i achatina velká obvykle doroste jen 15 až 20 cm, váží kolem 300 gramů a dožívá se zhruba sedmi let. Díky pruhům na ulitě se jí říká „tygrový šnek“. Tělo, tedy nohu, mívá černé barvy, jen výjimečně světlou, albíni jsou vzácní.

Jako podestýlka se často používá kokosový substrát, ten koupíte v každém zverimexu asi za 40 Kč. Na tvorbu ulity šnek také potřebuje sépiovou kost, ale tu můžete podle chovatele Jana Kratochvíla nahradit i obyčejnými vaječnými skořápkami.

Achatiny neboli oblovky si pochutnají i na krmivu pro suchozemské želvy, ovoci, čínském zelí, kousku sýra nebo vařených těstovinách. Nepohrdnou salátem, mrkví, rajčetem, mechem nebo zbytky z kuchyně, což mohou být například odřezky z jablek či okurek.

Zdroj: https://hobby.idnes.cz/obri-snek-je-pritulny-a-nenarocny-domaci-mazlik-jen-pozor-na-ty-zrave-1jk-/hobby-mazlicci.aspx?c=A100504_151601_hobby-mazlicci_mce

Koutek živé přírody